-Jak wspominasz początki projektu?

*Projekt SKK był dla mnie jedną wielką niewiadomą. Z jednej strony ciekawość, nowe wyzwania, z drugiej natomiast obawa czy dam radę podołać nowym obowiązkom. Dopiero rozmowa z Panią Klaudią Skowrońską pozwoliła wszystkim uczestnikom dowiedzieć się wstępnych informacji na temat działań SKK. Pani Skowrońska wyjaśniła nam istotny cel projektu oraz rozwiała nasze wątpliwości.

-Jakie były pierwsze działania SKK?

* SKK na dobry początek podarowała nam wyprawki szkolne. Między innymi były to długopisy, kolorowe pisaki, zeszyty, korektory i inne przybory szkolne. Otrzymaliśmy również podręczniki do nauki poszczególnych kompetencji.

-Jakie przedmioty objęte były programem?

*Projektem objęte były: matematyka, język niemiecki, przedsiębiorczość oraz technologia informacyjna.

-Gdzie odbywały się zajęcia i na czym polegały?

*Część spotkań odbywała się w szkole, natomiast w międzyczasie wyjeżdżaliśmy również na zajęcia do Wyższej Szkoły Biznesu w Radomiu. Dwa razy w roku organizowane były tzw. Koła Naukowe, podczas których spotykaliśmy się z uczestnikami projektu z innych szkół na uczelniach i z pracownikami naukowymi na wykładach. Na tych zajęciach nie tylko uczyliśmy się nowych słówek i wyrażeń, ale również poznawaliśmy kulturę, tradycje i obyczaje niemieckich krajów. Ponadto na terenie naszej szkoły odbywały się przygotowania do gry symulacyjnej związanej z założeniem i prowadzeniem własnej firmy (Przedsiębiorstwo Symulacyjne), które były prowadzone przez nauczycieli technologii informacyjnej. Szkolne rozgrywki wyłoniły kilku liderów do konkursu wojewódzkiego. Trzech uczniów z naszej szkoły: Marek Jarosław, Boczkowski Daniel i Bartkowski Patryk zdobyło pierwsze miejsce w tym konkursie i wygrało wartościowe nagrody!

-Co najbardziej podobało Ci się w całym projekcie?

*Moim zdaniem wszystkie działania SKK były fascynujące i pouczające, aczkolwiek uważam, że najlepszym elementem projektu były Wakacyjne Obozy Naukowe. Ja, akurat trafiłam do pięknej miejscowości Lidzbark znajdującej się na Mazurach. Każdego dnia mogliśmy zwiedzać atrakcje Ośrodka „Pod Lipami”. Do dyspozycji mieliśmy m.in. boisko do siatkówki, tenisa i piłki nożnej. Kilkadziesiąt metrów od ośrodka znajdowało się ogromne Jezioro Lidzbarskie, nad którym mogłyśmy się opalać oraz korzystać z chłodnej wody jeziora podczas upałów. Oprócz tego codziennie odbywały się zajęcia z poszczególnych kompetencji. Lekcje aktywizowały nas do pracy i organizowane były w różnych formach. Między innymi graliśmy w śmieszne gry i kalambury w języku niemieckim. Jednym z naszych zadań było też odszukanie informacji na temat zabytków miasta poprzez zwiedzanie Lidzbarka i rozmowy z jego mieszkańcami. Dzięki wykwalifikowanym trenerom zdobyłam dodatkową wiedzę, a dobre zorganizowanie czasu pozwoliło mi na świetną zabawę i odpoczynek. Uczniowie przez 4 lata projektu mogli brać udział w wielu wyjazdach. W ferie zimowe odbywały się zimowiska w ośrodku „Emaus” a w czasie wakacji modlimy wypoczywać w Poroninie i we Władysławowie.

-Może kilka słów podsumowania?

*Projekt SKK wywołał we mnie wiele pozytywnych wrażeń. Dzięki niemu mogłam poznać wielu nowych ludzi, zdobyć potrzebną wiedzę, dobrze się przy tym bawiąc. Szkoda, że projekt dobiegł końca, chętnie wzięłabym udział w dalszych działaniach i konkursach SKK.

Zacznij wpisywać i naciśnij Enter