Skrót NATO jest nam wszystkim znany, ale czy wszyscy potrafią go rozszyfrować? Czy wiemy dlaczego ten sojusz jest tak ważny dla Polski i Polaków? Samorząd Uczniowski w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Warce wraz z opiekunkami Panią Magdaleną Szymańską i Panią Klaudią Skowrońską postanowił dowiedzieć się, co koleżanki i koledzy ze szkół podstawowych wiedzą na temat Paktu Północnoatlantyckiego i zorganizował z tej okazji „Konkurs wiedzy o NATO”.
Patronat nad konkursem objęły następujące instytucje:

  • Starostwo Powiatowe w Grójcu
  • Urząd Miejski w Warce
  • 1. Ośrodek Radioelektroniczny w Grójcu

Do konkursu zostało zaproszonych 5 szkół podstawowych:

  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Piotra Wysockiego w Warce
  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Ostrołęce
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Nowickiego w Konarach
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Polskich spod Monte Cassino w Grabowie nad Pilicą

We wtorek, 12 marca o godzinie 10:00 Pani Dyrektor Dorota Kreczmańska uroczyście rozpoczęła konkurs i powitała zaproszonych gości. W tym dniu swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Andrzej Zaręba – Członek Zarządu Powiatu Grójeckiego oraz Dyrektor Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej”, Pan Cezary Kołodziejski- Radny Powiatu Grójeckiego, Pan ppłk Piotr Janicki- Zastępca Dowódcy 1. Ośrodka Radioelektronicznego, Pan mjr Daniel Simkowski- Szef Sekcji Wychowawczej 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznegooraz Pan ppłk rez. Ryszard Olik.
Po części oficjalnej szkoły rozpoczęłyzmagania. Pod czujnym okiem jury drużyny rywalizowały ze sobą w pięciu konkurencjach: trzech teoretycznych i dwóch sprawnościowych. W przerwach między konkurencjami klasa gastronomiczna dbała o dobre samopoczucie gości. Częstowali oni wszystkich ciasteczkami i rogalikami upieczonymi pod nadzorem Pani Aldony Rzeźnik.

Ostatecznie na podium znalazły się:
1. miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
2. miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Piotra Wysockiego w Warce
3. miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Nowickiego w Konarach.

Nagrodą dla szkół, które zajęły 3 pierwsze miejsca była, zorganizowana przez 1. Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny, wycieczka do Szkoły „Orląt” w Dęblinieczyli polskiej uczelni wojskowej wchodzącej w skład Sił Powietrznych i kształcącejżołnierzy zawodowych dla potrzeb polskich Sił Zbrojnych.
Wyjazd był możliwy dzięki życzliwości i wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Warce
Na zakończenie konkursu o tematyce NATO nie mogło zabraknąć prawdziwej wojskowej grochówki. Wygrani czy Przegrani, wszyscy delektowali się jej wybornym smakiem.
Gratulujemy Zwycięzcom i do zobaczenia za rok podczas 2. edycji konkursu

Dziękujemy również Panu Witoldowi Batte z TV Warka oraz Bartkowi Szymańskiemu z One Way Studio za nagrywanie i fotografowanie imprezy.

Zacznij wpisywać i naciśnij Enter