O GRODZISKU W STAREJ WARCE – Z CYKLU PT. ,,ZROZUMIEĆ HISTORIĘ’’

Data: 10.06.2024 r., godz. 08.08    728
Dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce - Iwona Stefaniak zaprasza na spotkanie z dr. JAROSŁAWEM OŚCIŁOWSKIM PT. PIASTOWSKI GRÓD W STAREJ WARCE.

11 czerwca, godz. 17.00, sala konferencyjna Centrum Edukacyjno-Muzealnego

 

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce startuje z nowym, popularyzatorsko-edukacyjnym cyklem spotkań pt. „ZROZUMIEĆ HISTORIĘ”. W jego ramach wysłuchamy wykładów i porozmawiamy m.in. z archeologami, historykami i historykami sztuki, którzy przybliżą ciekawe motywy z dziejów ziemi wareckiej. Zrobią to w taki sposób by przez pryzmat historii regionalnej, a więc tej którą możemy odkrywać tuż obok nas, pokazać  jak wciągająca i ważna dla rozwoju człowieka może być wiedza na temat przeszłości. Pokażą, że historia to nie tylko daty i suche fakty, ale również pasjonujące opowieści o ludziach, miejscach i zdarzeniach. Słuchając ich można świetnie się edukować zauważając, że wiele ze zdobytych informacji warto odnieść do historii w szerszym, ponadregionalnym wydaniu. 

 

Na spotkaniu 11 czerwca będziemy gościć dr. Jarosława Ościłowskiego - archeologa związanego zawodowo z Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na epoce średniowiecza. W sposób szczególny zajmuje go osadnictwo grodowe. Dał temu wyraz m.in. podczas konferencji naukowej „VII wieków Warki” zorganizowanej w 2021 r. w Warce przez miejscowe muzeum i Wydział Nauk Historycznych UKSW. Wystąpił wówczas z zagadnieniem poświęconym grodzisku w Starej Warce, które od lat przyciąga jego uwagę. Należy do nielicznych osób, które w temacie grodziska usytuowanego kilka kilometrów na wschód od Warki mogą się pochwalić znaczną wiedzą. Co ważne, tą wiedzą chce się dzielić, ale również ją pogłębiać.

 

Dr Jarosław Ościłowski podczas czerwcowego spotkania przybliży jego uczestnikom ciekawą tematykę grodziska w Starej Warce. Czy wiecie kiedy powstało i w jakim okresie funkcjonowało? Dlaczego zbudowano je właśnie w tym miejscu? Co mogło położyć kres jego istnieniu? Co wspólnego z grodem mieli dominikańscy zakonnicy i Winiary, na których terenie obecnie ma swoją siedzibę wareckie muzeum? Jaką drogą w rejonie grodu można było przemieszczać się stosunkowo szybko choć nie była wybrukowana ani pokryta asfaltem tak jak ma to miejsce w czasach współczesnych? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź przychodząc na organizowane przez nas spotkanie. Liczymy na obecność mieszkańców ziemi wareckiej. Historia grodu w Starej Warce to nasza wspólna przeszłość.

 

Spotkanie jest działaniem wchodzącym w zakres zawartego w 2022 r. porozumienia o współpracy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce z Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.