Uczniowie ZS Jasieniec zdobywają doświadczenie zawodowe na arenie międzynarodowej

Data: 14.06.2024 r., godz. 13.40    944
Tradycyjnie w  maju tego roku grupa uczniów z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Jasieńcu miała niepowtarzalną okazję uczestniczyć w zagranicznych praktykach zawodowych w malowniczej Grecji. Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000128787 sfinansowany ze środków UE. Wyjazd ten był nie tylko okazją do poszerzenia wiedzy i umiejętności zawodowych, ale także możliwością zanurzenia się w kulturze i historii jednego z najpiękniejszych krajów Europy.

Grupę Erasmus-ową tworzyło 22 uczniów reprezentantów następujących kierunków kształcenia: technik informatyk- 9 uczniów, technik żywienia i usług gastronomicznych- 7 uczniów oraz technik ekonomista- 6 uczniów pod opieką Pani Anna Góreckiej i Anety Lewandowskiej.

Podczas dwutygodniowego pobytu uczniowie zdobywali doświadczenie zawodowe w różnych greckich firmach i instytucjach. Praktyki obejmowały różne dziedziny, zgodnie z kierunkami kształcenia młodzieży w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa. Pracując u boku greckich profesjonalistów, uczniowie mieli okazję poznać nowe technologie i metody pracy, które wzbogaciły ich dotychczasową wiedzę i przygotowanie do przyszłej kariery zawodowej.

Jednak praktyki zawodowe to nie wszystko, co miała do zaoferowania Grecja. Organizatorzy firma Greek Culture & Education zadbali o to, aby młodzież miała okazję zwiedzić najbardziej atrakcyjne miejsca tego pięknego kraju.  W ramach programu kulturalnego uczniowie odwiedzili między innymi spektakularne wodospady Edessa, relaksujące ciepłe źródła Pozar, majestatyczne Meteory, urokliwą wyspę Skiathos, mityczny Olimp oraz tętniące życiem Saloniki.

Wodospady Edessa

Edessa, znana jako "miasto wody", przyciąga turystów z całego świata dzięki swoim imponującym wodospadom. Uczniowie mieli okazję podziwiać te naturalne cuda, spacerując po pięknie zagospodarowanym terenie wokół wodospadów. Widok spadającej wody, otoczonej bujną zielenią, był niezapomnianym przeżyciem. Wycieczka ta pozwoliła młodzieży na chwilę odpoczynku i refleksji w otoczeniu przyrody.

Ciepłe źródła Pozar

Kolejną atrakcją, która zapadła w pamięć uczestnikom wyjazdu, były ciepłe źródła Pozar. Te naturalne kąpieliska, położone u stóp góry Kaimaktsalan, oferują gorące, mineralne wody, które są idealne do relaksu po intensywnym dniu pracy. Młodzież miała możliwość skorzystania
z kąpieli w basenach zewnętrznych i wewnętrznych, co było nie tylko przyjemnym, ale
i zdrowotnym doświadczeniem. Ciepłe źródła Pozar są znane ze swoich leczniczych właściwości, co dodatkowo wzbogaciło pobyt uczniów w Grecji.

Meteory

Meteory to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w Grecji, znane z klasztorów zawieszonych na szczytach skalnych formacji. Uczniowie z Jasieńca mieli okazję zwiedzić te średniowieczne klasztory, które wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Widok tych majestatycznych budowli oraz niesamowite krajobrazy wokół były prawdziwą ucztą dla oczu i ducha.

Wyspa Skiathos

Następnym przystankiem była wyspa Skiathos, znana z pięknych plaż i krystalicznie czystej wody. Uczniowie mieli okazję spędzić dzień na tej urokliwej wyspie, ciesząc się słońcem
i morskimi kąpielami. Skiathos oferuje także malownicze miasteczka i tętniące życiem porty, które uczniowie zwiedzali z dużym zainteresowaniem.

Olimp

Nie można odwiedzić Grecji bez zobaczenia Olimpu, mitycznej siedziby greckich bogów. Wycieczka na tę legendarną górę była jednym z najbardziej ekscytujących punktów programu. Uczniowie mieli okazję wędrować po szlakach prowadzących przez różnorodne ekosystemy Olimpu, poznając jednocześnie bogatą mitologię i historię tego miejsca.

Saloniki

Na zakończenie swojej greckiej przygody, młodzież odwiedziła Saloniki, drugie co do wielkości miasto w Grecji. Saloniki to miejsce o bogatej historii i kulturze, pełne zabytków
z różnych epok, w tym rzymskich, bizantyjskich i osmańskich. Uczniowie zwiedzili m.in. Białą Wieżę, Rotundę oraz bazylikę św. Dymitra, będące symbolem miasta.

Gra terenowa

Poza oficjalnym programem praktyk i zwiedzaniem, młodzież brała również udział w grze terenowej, która była źródłem mnóstwa śmiechu i zabawy. Ta interaktywna forma spędzania czasu pozwoliła uczniom nie tylko na lepsze poznanie siebie nawzajem, ale także na nawiązanie głębszych relacji z greckimi rówieśnikami, którzy również uczestniczyli w grze.

Czas wolny na plaży i spacery

W czasie wolnym uczniowie korzystali z uroków greckich plaż i malowniczych krajobrazów, spacerując po wybrzeżach i ciesząc się ciepłym klimatem. Riwiery Olimpijskiej. Te chwile relaksu były doskonałym dopełnieniem intensywnych dni pełnych pracy i zwiedzania.

Erasmus + zmiena życie, otwiera umysły

Praktyki zawodowe w Grecji były dla uczniów Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa
w Jasieńcu niezwykle cennym doświadczeniem, które na długo pozostanie w ich pamięci. Połączenie zdobywania wiedzy zawodowej z możliwością poznania nowych miejsc i kultur sprawiło, że wyjazd ten był niezapomnianą przygodą.

W Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Jasieńcu  takie inicjatywy będą kontynuowane
 w przyszłości, umożliwiając kolejnym pokoleniom uczniów rozwój osobisty i zawodowy na międzynarodowej arenie. Kolejny wyjazd młodzieży już za rok…….

Anna Górecka  i Aneta Lewandowska – koordynatorki programu ERASMUS+

 

Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000128787 sfinansowany ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Unia Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

 

grecja-1.jpg (4.02 MB)

grecja2.jpg (2.63 MB)